10+1 ötlet, ami hozzásegít a stresszmentes utazáshoz

Írta: Repüljön félelem nélkül!

2021.09.04.

Az utazásról először mindig a kalandok, az új helyek felfedezésének izgalma, kellemes időtöltés jut eszünkbe, de mindezek mellett bizony komoly stresszfaktorok is bekúszhatnak az ember gondolataiba. A jóleső várakozást, hogy milyen pezsdítő kalandok fognak bennünket érni, beárnyékolhatja az, ha nem tudunk valamilyen oknál fogva felkészülni testileg-lelkileg az utazásra.

Sajnos sokszor az utolsó percig dolgozunk (ugye ismerős, hogy a laptop még az utazás reggelén is nyitva van…), hogy mindent elrendezzünk, és legtöbbször pont arra nem marad idő, hogy ráhangolódjunk az indulásra. Az, hogy az utazás közben mi fog bennünket érni, nem látjuk előre, de sokat segít, ha szánunk egy kis időt a felkészülésre.

becsekkolás, átszállás

1. Hagyjon magának kellő időt az becsekkolásra, illetve átszállásra

Bármennyire is „csábító” a mindennapok problémáiban maradni, az utazás napján próbáljunk meg valóban csak magunkkal/családunkkal/az utazással törődni. Az egyik legnagyobb stresszfaktor – főleg repülős utaknál -, hogy időben kiérjünk a járat indulásáig, illetve, ha csatlakozással repülünk, hogy legyen elegendő idő az átszállásra. A járat foglalásánál számoljunk azzal, hogy mekkora a repülőtér, ahonnan indulunk, vagy, ahol át kell szállnunk; van-e poggyászunk, amit fel kell adni; utaznak-e velünk gyerekek/idősek; szeretnénk-e vásárolgatni még a reptéri boltokban…stb, mert ezek min-mind hosszú perceket emésztenek fel.

Ha ezeket mind sorra vettük, akkor a repjegy foglalásnál érdemes olyan időpontot választani az indulásra, amit a saját ritmusunkban kényelmesen elérünk és az átszállás esetén sem kell lehetetlen küldetést teljesíteni. Szerencsére sok-sok járatból lehet manapság már választani, így megéri egy kis utánajárás, hogy ezeket a faktorokat kizárjuk.

kényelmes öltözet utazás alatt

2. Öltözzön kényelmesen!

A vágy bennünk van, hogy az utazásra vásárolt legújabb, legdivatosabb ruhadarabokban feszítsünk, de mint a túrabakancsnál is ajánlatos bevetés előtt betörni, egy repülős útra is érdemes olyan ruhákat választani, amit előtte leteszteltünk és valóban kényelmes. Mivel kevés esély van arra, hogy útközben ruhát váltsunk – főleg, ha a poggyászunkat fel kellett adni-, így jó, ha rétegesen öltözünk.

A repülőgépen általában hűvös van, így jobban járunk olyan darabokkal, amik melegen is tartanak. Egy hosszabb repülőúton hálásak leszünk magunknak, hogy nem a legszűkebb farmerban, vagy kényelmetlen cipőben kell végig kínlódni az utat.

táska utazáshoz

3. Legyen minél könnyebb a kézitáska

Nagy igazság, hogy addig pakolunk egy táskába (mérettől függetlenül), ameddig hely van benne. Csábító dolog az utolsó köbcentimétereket is kihasználni, hiszen „hátha kelleni fog”, de csak a saját helyzetünket és táskánkat nehezítjük. Minél könnyebb az a kézipoggyász, amit magunkkal viszünk fel a fedélzetre, annál jobban fogunk örülni hosszútávon.

(Talán az egyetlen kivétel, amikor minden elvünk borul, mikor egy kalandokkal teli utazásról megszámlálhatatlan szuvenírrel térünk haza…itt képesek vagyunk bármennyit cipelni… 😊)

4. Víz, víz és víz!

A repülőgép fedélzeti levegője extrém száraz (kb.20% a páratartalma), így a hidratáltság miatt elengedhetetlen a gyakori vízfogyasztás. Az utazás napján felborul a normális napi rutinunk, valószínűleg az étkezéseink sem úgy jönnek ki, mint azt megszoktuk; emellett segít az emésztésben is, így érdemes egy palackot mindig magunknál tartani, mert ezt vízzel a repülőtereken folyamatosan van lehetőségünk újratölteni.

 

5. Minőségi ételek

Indulás előtt érdemes könnyű ételeket enni, hiszen kevés mozgásban lesz részünk a repülőút alatt. A járatokon felszolgált fogások legendásan rossznak és íztelennek vannak beállítva, de egy nagyon érdekes tény fényében már nem is annyira hihető ez.

kulacs utazáshoz

A levegő szárazsága, plusz a repülőgép utasterében lévő nyomás miatt az ízlelőbimbóink érzéketlenebbé válnak, így sokkal nehezebben tudjuk megkülönböztetni a sós és az édes ízeket. Így lehet, hogy nem éppen Michelin csillagos fogásokat kapunk, de valószínűleg sokkal ízletesebbek lennének, ha egy reptéri étteremben kóstolnánk. 😊

könyv utazáshoz

6. Legyen sok szórakoztató (figyelemelterelő) eszköz kéznél – könyv, film, zene, játék..stb.     

Akár fél valaki a repüléstől, akár nem, egy biztos, több órás út alatt egyhelyben ülve bizony elunja magát az ember. Érdemes felkészülni szórakoztató eszközökkel, amivel a figyelmünket el tudjuk terelni. Ha gyermekekkel utazunk, ez a nyomás még jobban nehezedik ránk, de felnőttként is fájdalmasan hosszúnak tud tűnni egy több órás repülőút.

7. Legyen felkészült – neszeszer, snack, gyógyszer, minden, ami kellhet

Ha már a kézipoggyász súlyáról beszéltünk, érdemes megemlíteni azokat a dolgokat, amik feltétlen jó, ha velünk vannak. A mindennapjainkat általában nem úgy éljük, hogy egyszerre legyen minden kéznél, hiszen bármikor elugorhatunk a szükséges dolgokat beszerezni. Egy utazás alatt, illetve egy idegen országba érve – hogy ne érjen minket meglepetés -, gondoljuk át, mik azok a dolgok, amik jó, ha ott lapulnak a táskánkban.

A fájdalom- és lázcsillapító általában mindenkinek eszébe jut, de pl. a repülős utaknál nagy segítség tud lenni egy rágó, vagy cukorka, ami fel- és leszállásnál ment meg minket a füldugulás esetén. Hirtelen felmerülő éhség ellen a saját kedvelt snackjeinket (csoki, keksz, olajos magvak, szárított gyümölcs…stb) jól jönnek, a legszükségesebb pipere cuccaink (kis kiszerelésben) is fel tudják dobni a napot, ha szeretnénk felfrissülni egy hosszú út során. A sort a végtelenségig (vagyis a kézipoggyász kapacitásáig) lehetne folytatni, a lényeg, hogy tartsunk magunknál olyan dolgokat, amik átsegítenek minket a kellemetlen helyzeteken.

mozgás nyújtózkodás repülőn

8. Mozgassa át magát!

Az ülő munkát végző embereknek azt ajánlják a gyógytornászok/masszőrök, hogy óránként legalább 10 percet álljanak fel, mozgassák át magukat, mert muszáj a vérkeringést serkenteni. Ha hosszú útra indulunk, figyeljünk arra, hogy lehetőségekhez mérten mozogjunk, hiszen nemcsak a testünknek teszünk jót, hanem unaloműzőként is felfoghatjuk.

9. Szerezzen minél nagyobb tudást, mi is történik valójában a gépen!

Programunkat kifejezetten azoknak találtuk ki, akik valamilyen okból kifolyólag tartanak a repüléstől. Tapasztalataink azt mutatják, hogy a félelmek sok esetben onnan gyökereznek, hogy az emberek nem tudják valójában mi történik a repülés alatt, mi a protokoll bizonyos esetekben, mit kell csinálni, ha bármi probléma adódna, vagy akár az erős hangok, illetve ezek megszűnése időről-időre mitől vannak. Ebben segítünk a résztvevőinket, hogy minden kérdésükre választ kapjanak, hogy aztán megtapasztalhassák a repülés csodáját félelmek nélkül. 

repüljön félelem nélkül

10. Vesse be a technikákat, amikkel meg tudja nyugtatni magát!         

Azonnal hasznosítható és kézzelfogható tudást adunk át minden résztvevőnek, azt szem előtt tartva, hogy kinek mire van igazán szüksége. Az utazás különböző fázisaiban felmerülő félelmek mind-mind kezelhetőek, és személyes missziónknak tekintjük, hogy amik a program alatt felmerülnek, mindegyikre találjunk válaszokat. A program végeztével sokkal magabiztosabban tud mindenki nekiindulni egy repülős utazásnak, hiszen a birtokában lesz a megoldás, hogy hogyan győzze le a félelmeit.

 

+1 Minél többször érünk biztonságban földet, és minél többet látjuk a repülőteret és a gépeket, a félelem fokozatosan képes eltűnni, és átveszi a helyét a megszokás. Ha tehetjük, repüljünk minél többet, még akkor is, ha csak 1-2 napos túrákat tervezünk – ma már egy vonatjegy áráért rengeteg városba eljuthatunk.

További cikkeink

Hozzászólások

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.